Opublikowany przez: Familiepl 2020-03-31 23:22:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Marcos Paulo Prado/ Unsplash
Nie należy udawać, że pojawienie się na świecie pandemii koronawirusa niczego nie zmieniło. Zmieniliśmy nasze zachowania, ale także w pewnym sensie zmienia się także nasze spojrzenie na wartości i oczekiwania. Okres przymusowej izolacji, jakiemu zostaliśmy w Polsce poddani, aby nie szerzyć zarażeń wirusem, nie jest czasem łatwym. Po kilku dniach skarżą się dorośli, ale często dosyć tej sytuacji mają także dzieci. I właśnie na nie i ich dobrostan powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ maluchy, ale i dzieci starsze, często nie potrafią wyrazić, że coś im przeszkadza albo nie podoba się. A jednocześnie manifestują przerażenie i wyczerpanie sytuacją izolacji w sposoby, o jakich byśmy nawet nie pomyśleli.
Psychologowie i behawioryści dziecięcy na łamach HuffPost wskazali nietypowe zachowania dzieci, które mogą świadczyć, że wyjątkowo źle znoszą izolację i potrzebują naszego wsparcia i uwagi.
Im młodsze dziecko, tym większy regres w zachowaniu może u niego nastąpić. Psychologowie są jednak zgodni, że w czasie izolacji i stresu regres następuje u nas wszystkich. Dzieci są na stres wyjątkowo podatne, dlatego powinny Cię zaniepokoić pojawiające się nagle zachowania jak: ssanie kciuka, problemy z zasypianiem w samotności, moczenie nocne, czy ciągła potrzeba przytulania.
Choć apetyt u dzieci bywa zmienny, a część z nich jest wręcz niejadkami, gwałtowana zmiana przyzwyczajeń żywieniowych dziecka powinna wzbudzić Twoją czujność. Zwłaszcza zaś: przejadanie się, długotrwały brak apetytu, czy odmawianie ulubionych potraw.
Czy Twoje dziecko ma ostatnio problem z zasypianiem? A może często się wybudza w nocy? Zwróć na to uwagę, bo to może być nietypowa reakcja młodego organizmu na stres, w jakim teraz żyjemy. Podobnie jak duża senność w ciągu dnia, czy nawet lunatykowanie.
Napięcie może powodować u dzieci zmiany zarówno zachowania, jak i nastroju. Co Cię może zaniepokoić? Wzrost zachowań agresywnych, nadmierna płaczliwość, czy też smutek.
Pytają o wszystko. I ciągle. Ale kiedy się martwią i denerwują, zwłaszcza u dzieci młodszych, tych pytań może być jeszcze więcej. I nie tylko związanych z pandemią, ale generalnie o wszystko. Kiedy więc Twoje dziecko po raz kolejny dopytuje, co będziecie czytać na dobranoc, po prostu bądź blisko. Czyli poświeć więcej czasu, wyjaśnij, zapewnij, ze jest bezpieczne, utul (może więcej niż zwykle), pomóż zasnąć. Niech się poczuje bezpieczne, bo ta potrzeba uległa zachwianiu.
W wyniku obecnej sytuacji dzieci mogą manifestować różne objawy somatycznych dolegliwości, które nie zawsze wymagają jednak kontroli lekarskiej. Bądź uważny, jeśli pojawiają się bóle brzucha, głowy, zmęczenie. Jednak każdy objaw, który Cię zaniepokoi warto skonsultować z lekarzem.
Niektóre dzieci mogą domagać się teraz większej atencji i uwagi, czasami wykazując zachowania przeszkadzające innym, albo nawet nieco agresywne. Negowanie poleceń, przekraczanie granic, czy nieustająca argumentacja na każdy temat, może Cię zaniepokoić i skłonić do przyjrzenia się, jak sobie radzicie z izolacją.
CZYTAJ TEŻ:
>> 14 zasad, jak bezpiecznie robić zakupy w czasie pandemii
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.